به گزارش سایت خبری اکوپویا به نقل از بلومبرگ، جت بوئینگ نروژ در تور تحریم های آمریکا گیر افتاده و 2 ماه است در شیراز زمین گیر شده است.
هواپیمای مکس 737 در 14 دسامبر در مسیر دبی به اسلو به خاطر مشکل موتور یک فرود اضطراری در شیراز داشت .
مسافران روز بعد با هواپیمای دیگری راهی شدند ولی این هواپیما در شهر باستانی شیراز در پای کوه های زاگرس ایران زمین گیر شد .
سازمان هواپیمایی نروژ ابتدا تصور می کرد با تعویض ساده قطعات لازم، مشکل به راحتی برطرف میشود ولی به گفته رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران، بعد متوجه شدند که مشکل بزرگ تر از این حرفهاست .
روز چهارشنبه نروژ اعلام کرد که بالاخره بعد از چند هفته درماندگی یک موتور جایگزین می فرستد .
تحریم های ایران که سال گذشته توسط دونالد ترامپ دوباره وضع شدند، فروش یک سری محصولات را که دارای حداقل 10 درصد قطعات آمریکایی باشند ممنوع کرده است. این محدودیت‌ها نروژ را برای گرفتن قطعات هواپیما سرگردان کرده است و مجبور است برای نگه داشتن این هواپیما در فرودگاه ایران هزینه پرداخت کند .
این مشکل نروژ پس از دریافت مجوز توسط بوئینگ از اوفاک (دفتر کنترل داراییهای خارجی آمریکا) برای کمک به تعمیر هواپیمای مکس 737، حل می‌شود. شرکت جنرال الکتریک شریک آمریکا در موتور سازی اس اف ام اینترنشنال، باید اجازه انتقال قطعات جایگزین موتور را هم بگیرد .
نروژ اعلام کرد:« خیلی زود است که دقیقا بگوییم این هواپیما کی آزاد می شود، ولی هدف ما بازگرداندن آن طی یک هفته آینده است» .

انتهای پیام/109