به گزارش گروه بین‌الملل اکوپویا به نقل از آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در نشست بازرگانان که از طرف اتاق صنعت و بازرگانی استان آیدین برگزار شد، اظهار داشت: قبرس برای ما هم یک هدف استراتژیک و هم موضوعی ملی است. در روزهای آتی با دو کشتی فعالیت‌های حفاری را در اطراف قبرس آغاز می‌کنیم. باید کشورها و شرکت هایی که از دوردست به آن منطقه می‌آیند متوجه شوند که بدون ما نمی‌توان هیچ فعالیتی در آنجا انجام داد.

وی افزود: در دریای مدیترانه بدون ترکیه هیچ فعالیتی نمی‌تواند انجام بگیرد. هرگز اجازه چنین کاری را نخواهیم داد. در جغرافیایی که زندگی می‌کنیم باید سیاست خارجی چند وجهی را دنبال کنیم. نمی‌توانیم فرق و تبعیضی بین شمال، جنوب، شرق یا غرب قائل باشیم.

وزیر خارجه ترکیه گفت: غربی‌ها مدعی می‌شوند که ما تغییر محور داده‌ایم، پس چطور ممکن است که آنها در منطقه حضور دارند و موجب تغییر محور نمی‎شوند. آنها می‌خواهند ترکیه در مقابل درب اتحادیه اروپا بایستد ولی وارد آن نشود و تحت کنترل آنها باشد. ما باید در همه جا حضور داشته باشیم.

چاووش اوغلو افزود: جهان دوران عجیبی را سپری می‌کند. از یک سو کشورهایی مانند آمریکا سیاست‌های تک قطبی را دنبال می‌کنند. از سوی دیگر جنگ تجاری و تنش در زمینه سلاح‌های هسته‌ای رو به افزایش است.

انتهای پیام/