به گزارش «اکوپویا»، رضا رحمانی در مراسم احداث واحد ۴۰ هزار تنی تولید کنسانتره نفلین سینیت شهرستان کلیبر، اظهار کرد: سال گذشته به ارزش ۹ میلیارد دلار تولیدات معدنی به کشورهای خارجی صادر شد و از ابتدای امسال تاکنون نیز این رقم به بیش از هفت میلیارد دلار رسیده است.

وی از آغاز نهضت معدنی در کشور از سال آینده خبر داد و افزود: لازمه این نهضت اکتشاف، بهره‌برداری و ایجاد صنایع مربوطه است.

او با بیان این‌که بازسازی معادن کوچک نیز در قالب این نهضت انجام می‌شود، گفت: در این زمینه از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و فناوری‌های جدید استقبال می‌شود.

رحمانی اعلام کرد: ظرفیت سالانه مواد معدنی در کشور ۷۰۰ میلیون تن است که از این میزان پارسال بیش از ۴۰۰ میلیون تن برداشت شد.

وی ادامه داد: تولیدات مواد معدنی هم مصرف داخلی داشته و هم به کشورهای مختلف صادر می‌شود و کنسانتره معادن بازسازی شده از سوی کارخانه‌های تولید مس، آهن و آلومینیوم به صورت تضمینی خریداری می‌شود.

رحمانی اضافه کرد: هم اکنون ۴۰۰ پهنه امیدبخش معدنی در کشور وجود دارد که پیش‌بینی می‌شود از این پهنه‌ها چند معادن مگا سایز (ذخایر عظیم) کشف شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به ظرفیت‌های بالای معدنی در آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: این استان در تولید و کنسانتره معادن ظرفیت‌های مناسبی دارد که نیاز به سرمایه‌گذاران دارد.

انتهای پیام