به گزارش خبرنگار دانشگاه اکوپویا، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه مراسم سی و هفتمین سالگرد تأسیس این دانشگاه در جمع خبرنگاران، با تشریح برنامه‌های  این دانشگاه برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: کشور و انقلاب اسلامی وارد دومین گام خود شده است و همزمان در دانشگاه آزاد اسلامی با تحول مدیریتی که داشته، گام دومی را در نظر گرفته‌ایم تا مطابق با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری تبیین شده، حرکت کنیم.

وی افزود: در دانشگاه آزاد اسلامی، چهار نوع آمایش را در نظر گرفته‌ایم که شامل آمایش پژوهشی، آموزشی، مهارتی و فناورانه میشود، در این آمایش‌ها با توجه به اهمیت اقتصاد شهری، دانشگاه آزاد اسلامی این قابلیت را دارد تا دانشگاهی باشد که به صورت کارآمد در خدمت اقتصاد و بالابردن بهرهوری و بسترسازی اشتغال دانش‌بنیان باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: ما در حوزه آموزش، هر شهر را احصا کردیم تا ببینیم اقتصاد آن مبتنی بر چیست و براساس آن، تغییراتی را در آموزش و رشته‌های دانشگاهی آن شهرها ایجاد کرده‌ایم، در واقع می‌خواهیم دانشجویان هر شهر متناسب با اقتصاد آن شهر تربیت شوند. 

طهرانچی با اشاره به حوزه علوم انسانی خاطرنشان کرد: بومی‌سازی و تعالی علوم انسانی جزو مهم‌ترین اهداف دانشگاه آزاد اسلامی در سال 98 است، یکی از ضعف‌هایی که آموزش عالی کشور به آن مبتلاست، این است که رشته‌های علوم انسانی از بطن جامعه جدا شده است و به دنبال حل مسائل جامعه نیست، لذا تصمیم گرفتیم توجه ویژه‌ای به این حوزه در دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشیم.

وی درباره نیازمحور کردن پژوهش‌های دانشگاهی، گفت: در این راستا، طرح بزرگ پایش را در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز کردیم تا پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی هدفمند شود، مقدمات این طرح آماده شده و بیش از 15 طرح تا به امروز درباره نظام موضوعات آن برنامه‌ریزی شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: از سال تحصیلی جدید تمامی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی، رساله‌های خود را در نظام موضوعاتی که در سامانه پایش قرار داده شده است، منطبق خواهند کرد، این موضوع در حل چالش‌های اقتصادی و دیگر مشکلات کشور تأثیرگذاری قابل‌توجهی خواهد داشت. 

طهرانچی با اشاره به مهارت‌افزایی در دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: متأسفانه در دانشگاه‌های کشور، مهارت‌های لازم به دانشجویان داده نمی‌‌شود و دانشجویان مدرک لیسانس می‌گیرند، اما توانایی پرداختن به حل مسئله را ندارند، در همین راستا دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم گرفته مدارس عالی مهارت را در کشور گسترش دهد و به صورت گسترده‌تر در تابستان سالجاری، فعالیت‌های خود را ادامه خواهد داد.

وی افزود: در آموزشکده‌های دانشگاه آزاد اسلامی، سرمایه‌های بسیار خوبی داریم، دانشگاه آزاد اسلامی فضای کالبدی بسیار مناسبی در شهرهای مختلف کشور دارد، این فضاها به تحول اشتغال آن منطقه با همراهی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری کمک خواهد کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه جنگ اقتصادی تصریح کرد: در این راستا، موضوع اقتصاد غذا و کشاورزی را به صورت جدی پیگیری خواهیم کرد، همچنین طرح تولید بذر ملی در واحد خوراسگان اجرایی خواهد شد و با همکاری وزارت کشاورزی، پیشرفت‌های خوبی نیز صورت گرفته است، همچنین یک واحد 50 هکتاری از تولید بذر، راه‌اندازی خواهیم کرد و لذا می‌توان وابستگی به این حوزه را کاهش داد.

طهرانچی ادامه داد: می‌خواهیم حوزه کشاورزی را از یک حوزه بی‌رغبت برای دانشجویان به یک حوزه درآمدزا تبدیل کنیم، زیرا امروز دانشجویان به حدی به تقاضاهای ابتدایی جامعه بی‌رغبت شده‌اند که آموزش عالی کشاورزی از کنکور سراسری خارج شده است و حتی دانشگاه‌های سراسری نیز در این حوزه، جذب دانشجو ندارند.

وی یادآور شد: لذا برای حل این مشکل، لازم بود فرآیند تحصیل در حوزه کشاورزی را تغییر دهیم و تحصیل را از دانش‌بنیان به فناوری بنیان تبدیل کنیم، در این راستا، کارگروه‌های زیادی تشکیل شده است و انشاء‌الله این حوزه، یکی از حوزه‌های جدی است که می‌تواند در مقابله با جنگ اقتصادی به ما کمک کند، می خواهیم در هر استان نیز حداقل یک سرای نوآوری داشته باشیم تا مجموعه ای از محیط تعاملی مرکز رشد، پارک، مراکز نوآوری و آموزش فناوری باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه ما در کشور، فناوری را به پژوهش چسبانده‌ایم، در حالی که فناوری جزء مستقلی از علم است و کاربردی برای تولید محصول دارد، غفلتی صورت گرفته بود و با ایجاد محیط‌های جدید، سعی در حل مشکل داریم.

انتهای پیام/