به گزارش گروه بین‌الملل اکوپویا به نقل از پایگاه خبری المیادین، پایگاه نظامی سلطان بن عبدالعزیز واقع در 80 کیلومتری جنوب ریاض پایتخت عربستان از مدتی پیش شاهد تحرکات مشکوک برای بازسازی و انتقال نیروهای نظامی به این پایگاه بوده است. در همین راستا اقدامات گسترده‌ای برای احیای مجدد مسیرهای داخلی پایگاه و نوسازی ساختمان‌های مسکونی و ایجاد تاسیسات پزشکی در داخل این پایگاه هوایی انجام می‌شود.

 

پایگاه نظامی سلطان بن عبدالعزیز تقریباً 15 سال گذشته از سوی نیروهای آمریکایی رها شده بود و نیروهای سعودی آن را در اختیار داشتند. این پایگاه در گذشته توسط نیروهای آمریکایی در تمامی جنگ‌های خاورمیانه به کار گرفته می‌شد. این پایگاه بخش قابل توجهی از منطقه بیابانی در جنوب ریاض را به خود اختصاص داده و طول آن حدود 40 کیلومتر و عرض آن 64 کیلومتر است. در زمان اوج استفاده نظامی از این پایگاه، حدود 5 هزار نظامی و 200 هواپیمای نظامی در آن مستقر بودند.

در زمان جنگ اول خلیج فارس بیش از 2700 مأموریت نظامی از این پایگاه انجام شد.

در ابتدای سال 2019، ارتش عربستان نیروهای زیر را در این پایگاه مستقر کرده است. پایگاهی که خبرنگار سی ان ان در ابتدای سال 2000 آن را بخشی از ایالات متحده آمریکا توصیف کرده بود. نیروهایی که در حال حاضر در این پایگاه استقرار یافته‌اند، شامل موارد زیر هستند:

  • ناوگان 18 نیروی هوایی پادشاهی عربستان که شامل هواپیمای اطلاعات و هواپیماهای هشدار سریع پیشرفته بوئینگ ای 3 سنتری هستند.
  • ناوگان 19 نیروی هوایی پادشاهی که دو هواپیمای شناسایی از نوع بیچ 350 و بوئینگ آر ای 3 ای را در اختیار دارد.
  • ناوگان 23 نیروی هوایی پادشاهی همراه با هواپیمایی مخصوص سوخت گیری هواپیماهای جنگی از نوع بوئینگ کی 3 ای.
  • ناوگان 24 نیروی هوایی پادشاهی متشکل از دو هواپیمای ایرباس ای 330 بزرگ که برای انتقال نیروهای نظامی به کار گرفته می شود.
  • ناوگان 32 نیروی هوایی پادشاهی عربستان شامل هواپیمای ترابری نظامی بزرگ از نوع لوکهید 130 اچ هرکولز.

طی هفته‌های گذشته 25 کارشناسان آمریکایی که بیشتر آنها مهندسان آمریکایی بودند، به این پایگاه اعزام شده‌اند تا بر روند آماده‌سازی مورد نظر در این پایگاه قبل از استقرار نیروهای آمریکایی در آن نظارت داشته باشند.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در ژوئن جاری ناوگانی از سامانه‌های دفاع هوایی خود را به این پایگاه ارسال کرده ‌است. دیروز نیز یک صفحه اینترنتی وابسته به نیروی هوایی آمریکا تصاویر ویدیویی از رسیدن سامانه‌های نظامی آمریکایی به این پایگاه منتشر کردند اما این تصاویر خیلی زود از فضای مجازی حذف شد.

بر اساس اعلام ارتش آمریکا سامانه‌های پاتریوت قرار بود در نیمه دوم ماه جاری میلادی به این پایگاه برسند. خبرنگاران آمریکایی گزارش می‌دهند که احتمالا سامانه‌های نسل سوم موشک‌های پاتریوت که پیشرفته‌ترین سلاح‌های نیروی هوایی آمریکا هستند، به این پادگان ارسال شده‌اند.

این پایگاه هوایی در گذشته شاهد ورود هواپیماهای اف 15 و 16 آمریکایی بوده، اما به نظر می‌رسد در حال حاضر ارتش آمریکا سعی دارد هواپیماهای جنگی از نوع اف‌ای 22 رابتور را به این پایگاه ارسال کند.

این هواپیمای تاکتیکی از نسل پنجم پرنده‌های آمریکایی است که برای مقابله با جنگنده‌های متخاصم تولید و طراحی شده‌اند. آمریکا برای حفظ اسرار تکنولوژیک این هواپیما از فروش این جنگنده‌ها به کشورهای دیگر خودداری کرده است. آمریکایی‌ها ادعا کردند که این جنگنده قدرت بالایی در مانور هوایی داشته و از تکنولوژی‌های رادار گریزی و جنگ الکترونیک برخوردار است. هزینه تولید هر کدام از این جنگنده‌ها بالغ بر نیم میلیارد دلار است.

انتهای پیام/