به گزارش «اکوپویا»، حسین مدرس خیابانی قائم‌مقام وزیر صمت روز گذشته در خصوص تغییرات ساختاری جدید در حوزه بازرگانی گفت: با توجه به مسئولیت سنگین وزارت صمت که از 4 وزارت صنایع سنگین، معادن، صنعت و بازرگانی تشکیل شده بود و در شرایط امروز کشور ریاست جمهوری و وزیر صمت تأکیدات ویژه‌ای برای تمرکز بر موضوع بازرگانی داشتند، ساختار قائم‌مقامی وزارت صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی شکل گرفت و دستگاه‌های مرتبط با آن شامل بازرگانی داخلی و خارجی به‌همراه شرکت بازرگانی دولتی و شرکت پشتیبانی امور دام ذیل این ساختار قرار گرفتند.

وی گفت: همچنین در هفته گذشته یک تصمیم جدید اتخاذ شد و قانون تمرکز در وزارت جهاد کشاورزی که در سال ٩١ مصوب شده بود، به‌مدت ٢ سال تعلیق شد.

مدرس خیابانی اضافه کرد: در سال ٩١ به‌دنبال قانون تمرکز در وزارت جهاد کشاورزی، تنظیم بازار محصولات کشاورزی و صنایع تبدیل، صادرات و واردات این اقلام و حتی تعرفه‌گذاری‌های این کالاها در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته بود ولی با مصوبه شورای عالی اقتصادی و سران قوا، این اختیارات به وزارت صمت و ساختار جدید این وزارتخانه بازگشت.

به گزارش فودپرس، در پی این اظهارات، روز گذشته معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای اعلام کرد: هرگونه کنترل و تأیید ثبت سفارش کالاهای اساسی و کلیه کالاهای کشاورزی متوقف شود.

علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای دست‌نویس خطاب به مدیران، مشاوران و کارشناسان معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نوشت: “لطفاً از امروز 98.5.5 هرگونه کنترل و تأیید ثبت سفارش برای کالاهای اساسی و کلیه کالاهای کشاورزی را اعم از واردات با ارز رسمی یا ارز نیمایی به‌جز نهاده‌های کشاورزی (سموم، داروهای دامی، مکمل‌ها، بذور، مواد ژنتیکی، دام‌های مولد نژاد) متوقف و از هرگونه تأیید جدید خودداری نمایید”.

پس از نامه معاون وزیر جهاد کشاورزی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت در واکنش سریع به دست‌نوشته معاون وزیر جهاد کشاورزی، اعلام کرد که ثبت سفارش کالاهای اساسی بدون وقفه انجام شود.

عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از انتشار دست‌نوشته علی اکبر مهرفرد معاون وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر توقف ثبت سفارش واردات کالاهای اساسی توسط وزارت جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به مدیران ذی‌ربط وزارت صمت خواستار ثبت سفارش بدون وقفه کالاهای اساسی شد.

متن کامل نامه معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت به‌شرح زیر است:

نظر به یادداشت مورخ 98/5/5 معاونت محترم توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ضروری است از یوم جاری فرآیند ثبت سفارش کالاهای اساسی بدون وقفه در قالب سامانه‌های مربوط توسط اداره کل خدمات بازرگانی اجرایی گردد و مراتب به دفتر مقررات صادرات جهت ثبت سفارش ارسال شود.

ضمناً کماکان وزارت محترم جهاد کشاورزی نسبت به بررسی و تأیید ثبت سفارش سایر ردیف‌های تعرفه مشمول ارز رسمی و نیمایی اقدام خواهد نمود.

با تشکر، قبادی

انتهای پیام/+