به گزارش گروه بین‌الملل اکوپویا به نقل از آژانس خبری ملی قرقیزستان، گروه‌های کاری کمسیون مشترک بین دولتی ازبکستان و ترکمنستان در زمینه تعریف و علامتگذاری مرزهای میان دو کشور، روز گذشته  در بخارا جلسه‌ای تشکیل داد.

در این جلسه طرفین پیرامون امکان‌سنجی اجرای پروژه خطوط علامتگذاری مرزهای دولتی در بخش‌های مخصوص به خود به بحث و تبادل نظر پرداخته و موافقت کردند تا طراحی‌های صورت گرفته و موافقت‌نامه‌های به دست آمده را در جلسه بعدی ارائه دهند. در پایان این دیدار نیز یک سند نهایی میان دو طرف به امضا رسید.

گفتنی است ترکمنستان و ازبکستان 1621 کیلومتر مرز مشترک دارند که بخش قابل توجهی از آن همچنان علامتگذاری نشده است.

مساله اختلافات مرزی در آسیای مرکزی یکی از  چالش‌های پیش‌روی همکاری و همگرایی کشورهای منطقه بوده است. ازبکستان پس از روی کار آمدن میرضیایف، اهتمام ویژه‌ای برای حل و فصل اختلافات مرزی و بستن پرونده مرزها برای همیشه صورت داده است. با این حال به رغم صورت گرفتن تلاش‌های موثر، به نظر می‌رسد این چالش همچنان در دهه‌های آتی گریبان‌گیر کشورهای منطقه خواهد بود.

هفته گذشته نیز سورانبای جین‌بیک‌اف و امامعلی رحمان، روسای جمهور کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان در منطقه مرزی واروخ و باکند، دیداری صورت داده و مساله اختلافات مرزی را از نزدیک مورد توجه و بررسی قرار دادند.

انتهای پیام/