به‌گزارش خبرگزای اکوپویا از اراک، هلال احمر سازمانی بین‌المللی و بشردوستانه است که هنگام وقوع بحران از جمله سیل، زلزله، آتش‌سوزی و سایر موارد خدمات بسیاری به مردم ارائه می‌دهد.

یکی دیگر از وظایف هلال احمر در وقوع بحران خروج مصدومان، قربانیان و امدادرسانی به آنها است همچنین نه تنها در داخل کشور و نقاط دور و نزدیک بلکه در سراسر دنیا نیز به مردم کمک می‌کند که نمونه آن می‌توان به جمع‌آوری کمکهای نقدی و غیرنقدی برای مردم سیل‌زده و آسیب‌دیده سایر کشورهای دنیا اشاره کرد.

با توجه به وقوع سیل در آغازین روزهای ابتدایی سال در سراسر کشور و وارد کردن خسارات جانی و مالی بسیار به مردم سیل‌زده، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی با اعزام تیم‌های امدادی، مشاوره و برپایی بیمارستان‌های اضطراری در این نقاط در کمترین زمان ممکن در منطقه به ارائه خدمات پرداخت.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حضور در نقاط آسیب‌دیده و خدمت‌رسانی به مردم منطقه جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی از سراسر کشور شروع کرد که در این راستا خیران و مردم باردیگر وحدت و همدلی خود را برای کمک‌رسانی به همنوعان خود نشان دادند و شکوه دیگری در ارسال لوازم و نیازهای اولیه مردم رقم زدند.

فعالیت شبانه‌روزی جمعیت هلال احمر ایران در سراسر کشور سبب ارسال بسته‌های غذایی،  حمایتی و سایر موارد از جمله موادغذایی، بهداشتی و غیره همراه با اعزام تیم‌های مشاوره برای کاهش درد و آلام مردم در موقعیتی که قرار گرفتند بود.

یکی دیگر از اقدامات جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی استقرار تیم‌های هلال احمر در جاده‌ها به صورت پایگاه‌های ثابت و متغیر  از جمله طرح نوروزی خدمت‌رسانی به مردم است که در این راستا در کوتاهترین زمان ممکن در زمان تصادفات رانندگی و وقوع حوادث جاده‌ای در منطقه حضور پیدا می‌کنند.

هرساله در راستای برنامه آموزشی نیروهای هلال احمر طرح‌ها و برنامه‌هایی در راستای ارتقا خدمات نیروها، افزایش مهارت و کسب تجربه برگزار می‌شود که می‌توان به مانورهای استانی و منطقه‌ای اشاره کرد.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر استان مرکزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اکوپویا با اشاره به اقدامات تیم هلال احمر استان در مناطق سیل زده استان لرستان گفت: یکی از اقدامات تیم هلال احمر در زمینه بهداشت و درمان اضطراری است، به طوری که در مناطق سیل‌زده استان لرستان، تیم کامل تخصصی بی‌حسی شامل پزشک، پرستار، ماما، تکنسین دارویی، کارشناس بهداشت، تغذیه و مامایی اعزام شدند.

مهدی داودی افزود: تقریبا 600 میلیون ریال دارو و بسته‌های حمایت روانی در مناطق سیل‌زده توزیع و حدود 600 نفر ویزیت شدند که با توجه به اعلام دانشگاه و ستاد کل پس از 5 روز با برطرف شدن نیاز از منطقه خارج شدند.

یک هزار و 200 نفر از زائران حج تمتع در استان واکسینه شدند

وی عنوان کرد: در زمینه سلامت خارج از کشور در راستای واکسیناسیون حجاج، امسال از تعداد یک هزار و 400 نفر حجاج که 200 نفر از استان‌های همجوار بودند، نزدیک به یک هزار و 200 نفر از زائران حج تمتع در استان در شهرستان های اراک، ساوه، خمین، محلات و دلیجان واکسینه شدند.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر استان مرکزی با اشاره به واکسیناسیون حجاج تصریح کرد: پزشکان واجد شرایط در مرکز پزشکی پس از ارزشیابی انتخاب شده و همراه با زائران اعزام می‌شوند و خدمات لازم را به حجاج ارائه می‌دهند.

داودی با اشاره به مطالبات بیمه‌ای داروخانه‌ها گفت: با توجه به بالا بودن معوق مطالبات بیمه‌ها، درحال پیگیری این موضوع هستیم به طوری که نزدیک به 14 میلیارد تومان مطالبات ما از مجموعه بیمه‌ها است، ادامه این روند نگران‌کننده است به طوری که اگر هزینه بیمه تزریق نشود علاوه بر پرداخت وجه بدهی شرکت‌ها در نهایت برای تامین دارو مورد نیاز مردم دچار مشکل می‌شویم.

وی تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام‌شده، همکاری مسئولان و مدیران بیمه و معاون سیاسی استاندار، هزینه تا حدودی تزریق شده و مشکل برطرف شده اما این کار باید تداوم داشته باشد، در غیر این صورت نگران‌کننده می‌شود.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر استان مرکزی افزود: در زمینه بهداشت و درمان اضطراری در سه سطح ارائه خدمت می‌کنیم از جمله (بی اچ سی یو) که خدمات بهداشتی پایه ارائه می‌کند و تیم‌های (آر دی اچ) بیمارستان‌های سیار و اضطراری در زمان بالا بودن شدت آسیب زمانی که زیرساخت‌های بهداشتی شهر از بین رفته باشد فعالیت می‌کنند.

داودی عنوان کرد: بیمارستان‌های سیار و اضطراری که در مدت زمان 6 ساعت بر پا می‌شوند خدمات اولیه پزشکی از جمله اتاق عمل، اقدامات اولیه اورژانسی و سایر موارد را ارائه می دهند.

بیمارستان صحرایی در شهرستان دلیجان مستقر است

وی افزود: خدمات (آر اچ) از جمله بیمارستان‌های صحرایی که در شهرستان دلیجان مستقر است و دارای لجستیک سنگین است که تیم‌های تخصصی که در زمان حوادث اعزام می‌شوند، در راستای آمادگی این تیم‌ها هر سال برنامه‌ای تحت عنوان مانورهای استانی و منطقه‌ای برگزار می شود.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر استان مرکزی بیان کرد: سال گذشته مانور استانی با حضور 4 تیم از اراک، تفرش، خمین، شازند در روستای فسنگان تفرش و مانور منطقه‌ای با حضور 4 تیم اصفهان، مرکزی، یزد و چهار محال و بختیاری در روستای علی شاهدان استان اصفهان برگزار شد.

داودی اضافه کرد: اواخر شهریورماه در یکی از مناطق کم برخوردار استان مانور احتمالی در یکی از شهرستان‌های خنداب، شازند و خمین با توجه به شرایط موجود برگزار می‌شود که در دستور کار قرار دارد ، مانور استانی نیز با حضور 4 تیم برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: مانور منطقه‌ای هر سال در دهه فجر به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود که سال گذشته، میزبان استان اصفهان بود بنابراین تلاش می‌کنیم تا امسال میزبان استان مرکزی باشد.

انتهای پیام/ ع