به گزارش اکوپویا از تبریز، 8 پروژه پالایشگاهی با حضور رئیس جمهور در تبریز افتتاح شد که مهمترین آن‌ها طرح ارتقای کیفیت بنزین و نفت‌گاز تولیدی پالایشگاه تبریز به یورو 5 است.

پروژه‌های ارتقای کیفیت بنزین و نفت‌گاز تولیدی پالایشگاه تبریز به استاندارد یورو 5 و همچنین طرح تولید روغن پایه و روغن‌های روانساز این شرکت، با حضور رئیس‌جمهور‌ به طور رسمی افتتاح شد.

با اجرای پروژه بنزین‌سازی جدید به ظرفیت 20 هزار بشکه در روز و پروژه تغییر کاربری واحد تبدیل کاتالیستی به واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک به ظرفیت 10 هزار بشکه در روز که اواخر سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است، تمام بنزین تولیدی شرکت پالایش نفت تبریز( 3.5 میلیون لیتر در روز) به استاندارد یورو 5 ارتقاء یافت.

همچنین با اجرای پروژه تصفیه نفت‌گاز جدید با ظرفیت 30 هزار بشکه در روز که اواسط پارسال بهره برداری شد، حدود یک سوم از نفت‌گاز تولیدی این پالایشگاه (2.5 میلیون لیتر در روز) به استاندارد یورو 5 ارتقاء یافته است.

پس از اجرای پروژه‌های مکمل نظیر PSA ،TGT و Cooling Tower تمام نفت‌گاز تولیدی این پالایشگاه به استاندارد یورو 5 خواهند رسید.

این طرح که در 2 بخش پروژه اختلاط و تولید روغن‌های روانساز و پروژه تولید روغن پایه به ترتیب در اسفند ماه سال 96 و شهریور ماه سال 97 با هدف تولید انواع روغن موتورهای بنزینی و دیزلی و روغن صنعتی و ضد یخ و همچنین روغن پایه گروه 2 (گرید 180N) به بهره‌برداری رسید، امروز با حضور رئیس‌جمهور به طور رسمی افتتاح شد.

کاهش 80 درصدی روغن پایه گروه 2 وارداتی مصرفی واحد اختلاط و تولید روغن‌های روانساز به منظور تکمیل زنجیره تامین و ایجاد ارزش افزوده برای محصول آیزوریسایکل تولیدی این پالایشگاه از دستاوردهای این طرح است.

به گزارش اکوپویا، این طرح‌ها با هزینه 54 هزار و 150 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است. 

انتهای پیام/ ز