به گزارش اکوپویا از بوشهر، وجود منابع آبی استان بوشهر در دیگر استان‌ها یکی از مشکلات مهم این استان در  تامین آب آشامیدنی است چرا که بیش از 90 درصد منابع آب آشامیدنی استان بوشهر در دیگر استان‌ها و تنها حدود 10 درصد در داخل استان تامین می‌شود.

 فصل گرما و تابستان که مصرف آب در نقاط جنوب و گرمسیر افزایش می‌یابد سبب افزایش معضلات آبرسانی در این مناطق می‌شود که در این راستا روستاها بیشتر در بحران کم آبی و تنش آبی قرار می‌گیرند.

اجرای طرح‌های شیرین‌سازی آب دریا یکی از طرح‌های مهم در تامین آب پایدار استان بوشهر است که تاکنون مجوز بیش از 90 هزار مترمکعب آب شیرین‌کن برای تولید آب در استان بوشهر صادر شده که تکمیل این پروژه‌ها نقش مهم و تعیین کننده‌ای در برطرف شدن مشکلات کم آبی استان دارد.

93 درصد از جمعیت روستایی استان بوشهر تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار دارند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار  اکوپویا با اشاره  به  وضعیت آبرسانی در روستاهای استان بوشهر اظهار داشت: اکنون 93 درصد از جمعیت روستایی استان بوشهر تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار دارند.

روح الله طاهریان‌پور با بیان اینکه در استان بوشهر 624 روستا با جمعیت 320 هزار نفر وجود دارد خاطر نشان کرد: 462 روستا با جمعیت بیش از 290 هزار نفر تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب روستایی استان است.

وی منابع تامین آب روستاهای استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: 61 حلقه چاه، 10 چشمه و 75 انشعاب از خطوط آبرسانی کوثر و کازرون منابع تامین کننده آب روستاهای استان بوشهر هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر طول شبکه آبرسانی روستاهای استان را   بیش از 5 هزار و  500 کیلومتر دانست و افزود: برای تامین آب روستاها ضمن آبرسانی از طریق شبکه آبرسانی سیار در دستور کار قرار دارد.

  160 روستای استان بوشهر تحت پوشش آبرسانی سیار قرار دارد

طاهریان‌پور با اشاره به بحران آب در برخی روستاهای استان بوشهر از جمله بخش ساحلی تنگستان گفت: 13 روستای تنگستان  دارای مشکلات تامین آب هستند که اکنون برای برطرف کردن مشکلات این روستاها ضمن آبرسانی از طریق شبکه، تانکرهای آبرسانی فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت آبرسانی در روستاهای استان بوشهر نسبت به تابستان گذشته بهبود یافته است تصریح کرد: آبرسانی سیار از برنامه‌های مهم در راستای رفاه روستائیان است که اکنون 160 روستای استان بوشهر تحت پوشش آبرسانی سیار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر از توزیع روزانه 1200 متر مکعب آب در روستاها به وسیله تانکرهای آبرسانی خبر داد و بیان کرد: اکنون با 32 دستگاه تانکر روزانه 1200 متر مکعب به 160 روستای استان بوشهر آبرسانی می‌شود.

طاهریان‌پور با تاکید بر اجرای طرح‌های آب‌شیرین‌کن برای تامین آب روستاها تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی پایان برنامه ششم توسعه 50 درصد از آب آشامیدنی استان بوشهر از طریق شیرین‌سازی آب دریا تامین شود.

وی از فعال شدن طرح شیرین‌سازی آب دریا برای بخش ساحلی دلوار و روستاهای  این خطه ساحلی خبر داد و بیان کرد: آب شیرین‌کن 7500 متر مکعبی نوار ساحلی تنگستان با مشارکت بخش خصوصی عملیات آن آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر از سرمایه‌گذاری 65 میلیارد تومانی بخش خصوصی برای اجرای این پروژه در نوار ساحلی تنگستان خبر داد و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی قرار است این پروژه آب شیرین‌کن 7500 متر مکعبی دلوار در مدت یکسال ساخته شود و به بهره برداری برسد.

مشکل همیشگی تامین آب در نوار ساحلی تنگستان برطرف می‌شود

طاهریان‌پور با بیان اینکه با افتتاح این پروژه مشکل همیشگی نوار ساحلی تنگستان برطرف می‌شود خاطر نشان کرد: در برنامه کوتاه مدت طرح نوسازی شبکه آبرسانی در دستور کار قرار گرفته که 50 کیلومتر از شبکه آبرسانی روستاها نوسازی شده است.

وی کنتورگذاری 25 روستا  را از دیگر برنامه‌های استان دانست و تاکید کرد: برای حل بحران آب در روستاهای عسلویه روزانه 1000 متر مکعب آب  از مالکان آب شیرین‌کن‌های محلی خریداری و به شبکه آب شهرستان عسلویه تزریق و در مجموع روزانه چهار هزار مترمکعب آب به شبکه آبرسانی عسلویه منتقل می‌شود تا مشکل کم آبی روستاهای این شهرستان به حداقل برسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر حفر 5 حلقه چاه جدید، کف شکنی 10 حلقه چاه و افزایش آب از خطوط کوثر و چاه‌ها را از دیگر پروژه‌ها در تابستان امسال دانست و افزود: با وارد مدار شدن طرح‌های در دست بحران کم آبی در روستاها به شدت کاهش می‌یابد.

احداث آب‌شیرین‌کن 28 هزار مترمکعبی سیراف برای آبرسانی به شهرستان جم

احداث آب‌شیرین‌کن 28 هزار مترمکعبی سیراف برای تامین آب شهرستان جم  از دیگر پروژه‌ها است که این طرح با سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی با مشارکت وزارت نفت و نیرو  در حال اجرا است.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر با روندی که طرح آبرسانی سیراف دارد امیدواریم امسال بخشی از این طرح وارد مدار تولید شود.

طاهریان‌پور از ساخت آب‌شیرین‌کن‌های دیگر در مناطق روستایی استان بوشهر خبر داد و بیان کرد:  آب‌شیرین‌کن یک‌هزار مترمکعبی شیف، 600 مترمکعبی نوار ساحلی دشتی، یک‌هزار مترمکعبی روستاهای هلیله و بندرگاه، پنج هزار مترمکعبی عسلویه و دو طرح آب‌شیرین‌کن برای روستاهای شمالی شهرستان دیر و روستاهای شهرستان کنگان از پروژه‌های مهم آبرسانی به روستاهای استان بوشهر است.

وی تاکید کرد: با  تکمیل و افتتاح این طرح‌های آب‌شیرین‌کن، مشکل آب آشامیدنی روستاهای استان بوشهر برای همیشه برطرف می‌شود.

روستاهای استان بوشهر  این روزها در فصل تابستان دارای تنش‌آبی هستند که آب بیشتر روستاها با تانکر آبرسانی می‌شود که در این راستا ضرورت دارد اجرای طرح‌های آبرسانی و شیرین‌سازی آب دریا تسریع یابد تا مشکلات تاریخی مردم استان بوشهر برطرف شود.

انتهای پیام/ح