به گزارش خبرنگار اقتصادی اکوپویا؛ در پی مصوبه شورای عالی اصل 44 قانون اساسی در خصوص تعیین تکلیف و نیز ارائه صورتحساب به مشمولین سهام عدالت، سامانه رسمی این سهام هفته گذشته با حضور معاون اول ئیس جمهور در حالی رونمایی شده که طبق شنیده‌ها قرار بود حسن روحانی در این مراسم حضور یافته و رونمایی از سامانه سهام عدالت با حضور رئیس جمهور انجام شود.

بر این اساس 49 میلیون و 226 هزار و 193 نفر از مشمولین سهام عدالت از روز سه‌شنبه هفته گذشته تا پایان شهریور سال 96 مهلت دارند تا با مراجعه به این سامانه از صورتحساب خود اطلاع پیدا کنند.

بر اساس این گزارش، صورتحساب مشمولین سهام عدالت شامل سود واریز شده به حساب خزانه طی 10 سال گذشته بابت اقساط این سهام است که به طور متوسط برای هر مشمولین ارزشی حدود 530 هزار تومان را شامل می‌شود و ارزش کنونی سهام عدالت هر یک از مشمولین این رقم است.

از سوی دیگر مبلغ اصلی سهام هر یک از مشمولین طبق قانون یک میلیون تومان تعیین شده است که با کسر عدد 530 هزار تومان از آن، هر مشمولین حدود 470 هزار تومان بابت تسویه کامل سهام خود به دولت بدهکار است که البته پرداخت این میزان بدهی به دولت کاملا اختیاری بوده و اجباری برای تسویه آن وجود ندارد.

همچنین بدهی 470 هزار تومانی، شامل مشمولین مرحله یک و دو (شامل مددجویان نهادهای حمایتی(کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی) رزمندگان فاقد شغل؛ مددجویان نهادهای حمایتی(کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی) و رزمندگان فاقد  شغل و روستاییان سرپرست خانوار فاقد شغل) با جمعیتی بالغ بر 13 میلیون و 106 هزار و 678 نفر نخواهد شد؛ چرا که بر اساس قانون این دسته از مشمولین از تخفیف 50 درصدی در پرداخت اقساط سهام عدالت خود برخوردار هستند.

بر این اساس با کسر این دسته از مشمولین از 49 میلیون و 226 هزار و 193 نفر از سهامدار عدالت، تعداد افرادی که اختیار دارند مبلغ 470 هزار تومانی را بابت تسویه اقساط خود پرداخت کنند 36 میلیون و 119 هزار و 515 نفر را شامل می‌شود که در نتیجه با ضرب رقم 470 هزار تومان در این عدد مبلغ 16 هزار و 976 میلیارد و 172 میلیون و 50 هزار تومان به عنوان کل بدهی مشمولین سهام عدالت به دولت حاصل می‌شود.

انتهای پیام/