به گزارش اکوپویا از بیرجند، داوود شهرکی صبح امروز شورای ساماندهی مبادلات مرزی و کارگروه توسعه صادرات استان خراسان جنوبی اظهار داشت: 540 واحد صنعتی در خراسان جنوبی وجود دارد و استان نیم درصد سهم کشور در حوزه صنعت را دارد.

وی با بیان اینکه لاستیک، سیمان، کنسانتره، محصولات شوینده، انواع خوراک طیور و دام، اکسید منیزیم و چینی بهداشتی از جمله مواد صنعتی در استان است گفت: خراسان جنوبی پنج درصد سهم معدن کشور را دارد و عمده مواد معدنی نیز طلا، مس، سنگ‌های ترانزیت، بنتونیت، سنگ آهن، بازالن، سیلیس و پتاس است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: طی سه سال گذشته مطالعات ژئوفیزیک هوایی در مساحت 50 هزار کیلومتر مربع استان به مبلغ 60 میلیارد تومان انجام شده است.

شهرکی با بیان اینکه شرکت ایدرو نیز در چهار طرح صنعتی به مبلغ 800 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است تصریح کرد: ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز در اجرای چهار طرح صنعتی به مبلغ 200 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است.

وی ادامه داد: شرکت صدر در توسعه استخراج زغال سنگ به مبلغ 200 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و تا پایان سال جاری نیز از 10 طرح بزرگ صنعتی و معدنی در خراسان جنوبی با اعتبار 800 میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد که عمده این طرح‌ها در کنسانتره زغال، کلک، خاک‌های صنعتی و قطعات فلزی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: 155 کارت بازرگانی فعال در استان وجود دارد و 56 هزار و 300 خانوار در استان کارت مبادلات مرزی دارند که از این تعداد بیش از 3 هزار عضو از عواید صادرات سوخت بهره‌مند هستند.

شهرکی با بیان اینکه طی چهار ماهه امسال 30 میلیون دلار از مرز ماهیرود صادرات انجام شده است اظهار داشت: سهم خروجی کالا به افغانستان از مرزهای استان در سال گذشته 25 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه سه بازارچه در استان فعال است و مقدمات بازگشایی بازارچه یزدان نیز فراهم شده است افزود: 95 درصد صادرات استان به افغانستان، سه درصد به پاکستان و دو درصد به عراق است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: سوخت، کاشی سرامیک، سیمان، شیشه و گازوئیل بیشترین اقلام صادراتی به افغانستان است و از سال 83 روند صادرات استان قابل قبول بوده است.

شهرکی گفت: نمایشگاهی در راستای توسعه صادرات با محوریت جمهوری اسلامی ایران مهرماه امسال در مزار شریف برگزار خواهد شد و سپس این نمایشگاه نیز در کابل برپا می‌شود.

وی تصریح کرد: دفاتر تجاری در محل رایزنی بازرگانی ایران در کابل باید مستقر شود و عوارض دریافتی از کامیون‌های افغان حذف شود. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: تکمیل راه ترانزیتی سربیشه- ماهیرود به طول 130 کیلومتر نیازمند 115 میلیارد تومان است.

انتهای پیام/ش