به گزارش «اکوپویا» به نقل از رویترز، مراد یوزال که به تازگی جایگزین مراد جتین کایا در بانک مرکزی ترکیه شده است در یک کنفرانس خبری در شهر آنکارا گفت که این بانک فضای مانور زیادی در خصوص نرخ بهره طی ماه های پیش رو دارد. او با بی‌مورد دانستن نگرانی برخی کارشناسان نسبت به دخالت دولت در سیاست های این بانک گفت که بانک مرکزی دارای استقلال عمل کافی است و از ابزارهای خود برای مقابله با نرخ تورم بهره می‌گیرد.

اظهارات یوزال در شرایطی که برکناری مراد جتین کایا به گفته خود رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به دلیل مخالفتش با کاهش نرخ بهره بوده است، شک و تردیدهای زیادی را برانگیخته است. اردوغان علاوه بر این، گفته بود که کاهش‌های بیشتری در خصوص نرخ بهره در راه خواهد بود و این مساله باعث شده است تا نقش وی در سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی بیش از پیش پررنگ شود.

پس از کاهش نرخ بهره، ارزش لیر در برابر دلار تقویت شده است و به دنبال شش روز افزایش متوالی لیر در برابر دلار، اکنون هر دلار به ۰.۶ درصد کاهش نسبت به قیمت هفته گذشته به ازای ۵.۵۳ لیر مبادله می‌شود.

سال گذشته و به دنبال بحران ارزی ترکیه که به کاهش ۳۰ درصدی ارزش لیر منجر شد، بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را به ۲۴ درصد افزایش داد اما با روی کار آمدن رئیس جدید، نرخ بهره در ترکیه با کاهشی محسوس به ۱۹.۷۵ درصد رسیده است.

یوزال در بخش دیگری از سخنان خود وعده داد که نرخ تورم ترکیه تا پایان سال به ۱۴ درصد کاهش یابد. تورم این کشور در ماه اکتبر سال گذشته به ۲۴ درصد رسید که در طول دو دهه اخیر بی سابقه بوده است. وی هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که نوسانات لیر در سال جاری و سال آینده به حداقل ممکن برسد.

انتهای پیام