به گزارش «اکوپویا»، سید مصطفی کیائی ، مدیر عامل بیمه اتکائی امین ، با تاکید بر ضرورت محاسبه نرخ تسعیر ارز با قیمت بازار آزاد گفت : شرکت بیمه اتکائی امین جهت جلوگیری از نمایش سودهای موهوم در تهیه صورتهای مالی نرخ تسعیر ارز را بر مبنای قیمت بازار آزاد محاسبه کرده است .

وی افزود:  ما در شرکت بیمه اتکائی امین این روش را در تدار مالی نه ماهه منتهی به 97.3.31 پیاده سازی کردیم چرا که قطعا محاسبه نرخ ارز در صورتهای مالی با دلار 4200 تومانی  امکان نمایش سودهای موهوم را افزایش خواهد داد که در زمان پرداخت خسارت شرکت بیمه را قطعا با مشکل روبرو می کند.

کیائی اذعان داشت: اکثر فریب به اتفاق شرکتهای بیمه  در تهیه صورتهای مالی سه ماهه اول سال 97 خود، قیمت ارز را با دلار 4200 تومانی محاسبه کردند این در حالی است که  در حال حاضر که دلار در بازار ازاد به بیش از ده هزار تومان رسیده اگر طبق پیش بینی ها دولت نتواند در بازار اولیه ، ارز در اختیاز شرکتهای بیمه قرار دهد بدون شک مشکلاتی بر شرکتهای بیمه وارد می شود.

وی تاکید کرد: این شرکت، در صورت های مالی منتهی به 97.3.31 نرخ یورو را با مبلغ 8000 تومان معادل نرخ بازار آزاد محاسبه کرده و در صورتیکه تا پایان سال 97 نیز ارز دولتی به این شرکت تعلق نگیرد قطعا در پایان سال نرخ تسعیر ارز معادل نرخ ارز بازار آزاد محاسبه می شود تا به شکل موهوم سود شناسایی نگردد.

کیایی  بابیان اینکه  شرکت متبوعش برای تامین ارز و پرداخت تعهدات تا کنون از ارز غیر دولتی استفاده کرده است، گفت: ماه های گذشته افزایش قابل ملاحطه نرخ ارزهای دلار و یورو رقم خورد و به منظور تطبیق ذخایر با این افزایش، معادل یورویی خسارت های معوق ارزی با در نظر گرفتن نرخ یورو معادل هشت هزار تومان تسعیر در حساب ها منظور شده است.

سید مصطفی کیائی در ادامه با توجه به چالش های بازار بیمه اتکائی در صنعت بیمه ایران با انتقاد به وضعیت فعلی صندوق ظرفیت مشترک گفت:شرکت بیمه اتکائی امین سهم خود را از صندوق ظرفیت مشترک به نصف کاهش داد زیرا بیمه مرکزی با نرخ های فنی در این صندوق ریسک نمی پذیرد .

به گفته وی این در حالی است که در صورت وجود نرخ های فنی قاعدتا شرکتهای بیمه اتکائی باید سهم بیشتری در صندوق داشته باشند اما به دلیل فقدان نرخ های فنی مبتنی بر ارزیابی صحیح ریسک ما سهم خود را در این صندوق کاهش دادیم.

مدیر عامل بیمه اتکائی امین خاطر نشان ساخت: درصورت برقراری شرایط ارایه نرخ فنی در صندوق ظرفیت مشترک این شرکت بیمه ای سهم خود را افزایش خواهد داد.

این مدیر عامل بیمه ای در ادامه با انتقاد به وضعیت فعلی صندوق تحریم گفت:در حال حاضربیمه مرکزی تعدادی از ریسک ها را مستقیم به صندوق تحریم منتقل می کند این در حالی است که اصولا باید ابتدا ریسک ها در شرکتهای بیمه پدیرفته شود و در صورتیکه ظرفیت تکمیل شد وارد صندوق تحریم گردد.

وی اذعان داشت: ضرورت دارد تا بیمه مرکزی مکانیزیمی پیاده سازی کند تا پس از تکمیل ظرفیت داخلی ، ریسک ها را به صندوق تحریم منتفل کند.

مدیر عامل بیمه اتکائی امین در ادامه با اشاره به جلسه ای با رئیس کل بیمه مرکزی ، گفت: طی جلسه ای که با رئیس کل بیمه مرکزی داشتم نکات مثبتی از زبان دکتر سلیمانی بیان شد که ارزیابی آن نشان می دهد دیدگاه رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص آینده صنعت بیمه و بازار اتکائی کشور امیدوار کننده است.

وی عنوان داشت: در این جلسه رئیس کل بیمه مرکزی صراحتا  اذعان داشتند که ما به دنبال رقابت با شرکتهای بیمه نیستیم و نهاد نظارتی هر چقدر از بار اجرائی خود کم کند، بعد نظارتی خود را قوی تر خواهد کرد.

کیائی گفت: رئیس کل بیمه مرکزی تاکید داشتند که  بیمه مرکزی نباید با شرکتهای بیمه رقابت کند بلکه باید مکانیزمی را پیاده سازی کند که شرکتهای بیمه با پذیرش ریسک های ارزیابی شده، قوی تر شوند .

به گفته کیائی مفهوم دیدگاه رئیس کل بیمه مرکزی ان است که  با قوی تر شدن شرکتهای بیمه ، بدون شک بیمه مرکزی نیز قوی خواهد شد در حالیکه با ضعیف نگاه داشتن شرکتهای بیمه ،بیمه مرکزی نیز به مرور دچار ضعف می شود.

مدیرعامل بیمه اتکایی امین در ادامه به تشریح وضعیت شرکت متبوعش پرداخت و گفت: شرکت بیمه اتکائی امین برای اولین بار در صنعت بیمه IBNR45 را در صورتهای مالی خود لحاظ کرد .

وی گفت: ما تنها شرکتی هستیم که بیش از دو و نیم برابر حق بیمه خود ذخایر لحاظ نموه ایم.

به گفته وی حق بیمه واگذاری این شرکت در 9 ماهه سال مالی 97 را بیش از هفت میلیارد تومان اعلام کرد که به طور عمده مربوط به حق بیمه قرارداد مازاد خسارت سال 97-96 بوده است.
کیایی افزود: کارمزد پرداختی بابت حق بیمه قبولی نیز در این مدت بیش از هشت میلیارد و 900 میلیون تومان بوده که در مقایسه با پیش بینی بودجه تعدیل شده سال 97 حدود 6 درصد رشد دارد.
وی میزان خسارت پرداختی در این مدت را 12 میلیارد و 344 میلیون تومان اعلام کرد که در مقایسه با بودجه تعدیل شده سال 97 بالغ بر 22 درصد کاهش دارد.
کیایی تاکید کرد: دریافت نکردن اطلاعات برخی از شرکت های واگذارنده از جمله علل کاهش میزان خسارت پرداختی در این دوره، بوده که پس از دریافت و تکمیل مدارک در حساب ها ثبت خواهد شد.

وی افزود: توانگری مالی اتکایی امین برای سال 97 بر اساس اعلام بیمه مرکزی معادل یکهزار و 592 درصد، که سطح یک توانگری است.

به گفته کیایی، رویه این شرکت در زمینه سرمایه گذاری منجر به بهینه سازی پرتفوی سرمایه گذاری در سهام شرکت های بورسی و فرابورسی، انتقال بخشی از وجوه سپرده گذاری نزد بانک ها شده و در بازار سرمایه و خرید اسناد خزانه اسلامی با بازدهی بالاتر از سپرده های بانکی با هدف کمک به دولت اقدام کرده است.

کیایی سود هر سهم برای 9 ماهه سال مالی 97 این شرکت را 223 ریال اعلام کرد که رشد پنج درصدی نسبت به بودجه تعدیل شده سال 97 داشته و فاقد هرگونه زیان انباشته است.
وی علت فروش نرفتن سهم دولت از بیمه اتکایی امین را عرضه این سهم به قیمت بسیار بالاتر از قیمت تابلو معاملات بورس دانست که سبب شده پس از سه نوبت عرضه بلوکی تاکنون به فروش نرود.