به گزارش «اکوپویا»،به نظر می رسد شرکتهای بیمه یکی پس از دیگری به این نتیجه رسیده اند که باید در حوزه تولید نرم افزار مستقل عمل کنند در این راستا با توسعه زیر ساختهای آی تی به فکر تولید نرم افزار جامع بیمه گری افتاده اند تا هم بتوانند در این زمینه از تنها شرکت انحصاری موجود در صنعت بیمه یعنی فناوران مستقل شوند و هم نرم افزاری تولید کنند که بتواند به طور کامل نیازهایشان را پاسخ دهد.

نرم افزار جامع بیمه گری بیمه دانا که از ایتدای سال جاری رسما کلید خورده ، نمونه ای عینی از تلاش بیمه گران است که شاید در اینده نزدیک بتواند به عنوان  رقیبی برای فناوران تبدیل شود .
در این بین هستند شرکتهای بیمه دیگری که اقدام به پیاده سازی نرم افزارهای مختلف در حوزه بیمه های عمر و غیر عمر کرده اند.

بیژن صادق ، مدیر عامل بیمه دانا طی یک نشست خبری به مناسبت رونمائی از نرم افزار جامع بیمه های دانا با اشاره به پرتفوی 2500 میلیارد تومانی بیمه دانا در سال 95 گفت: این نرم افزار با هدف شفاف سازی بیمه های عمر در ابتدای سال 97 به صورت پایلوت کلید خورد.
به گفته وی در طول چهار سال گذشته فرایند اصلاح ساختارها در بیمه دانا آغاز شده که با توسعه زیر ساختهای آی تی و با کمک سیستمهای نرم افزاری فرایند اصلاح ساختارها آغاز شده است.

به گفته وی پیاده سازی نرم افزار جامع بیمه گری در بیمه دانا با بیمه عمر آغاز شده و به زودی در سایر رشته های بیمه ای نیز اجرائی خواهد شد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص دولتي يا خصوصي بودن بيمه دانا  گفت :شركت بيمه دانا از سال ٩١ از رديف بودجه دولتي بهرمند نيست و از طرفي تا تعيين تكليف سهام عدالت فعلا نمايندگاني از دولت جلسات مربوطه را ساپورت مي كنند ولي در حال حاضر از هيچ بودجه اي استفاده نمي كند و طبيعتا دولتي محسوب نخواهد شد و مشمول قانون خدمات كشوري نيست.
وی همچنین از تحقق افزایش سرمایه این شرکت به زودی خبر داد.
صادق در ادامه در پاسخ به سوال «اکوپویا» در خصوص اینکه پیاده سازی این نرم افزار منجر به تفکیک حسابهای عمر و غیر عمر شرکت بیمه دانا و شفافیت نحوه سرمایه گذاری ذخائر بیمه های عمر خواهد شد، گفت:یکی از مهمترین اهداف پیاده سازی این نرم افزار ایجاد شفافیت در بیمه های عمر با اتکاء به تقکیک حسابهای عمر و غیر عمر است ضمن اینکه اين نرم افزار قابليت اين را دارد كه هر بيمه گذار نحوه سرمايه گذاري ذخاير خود را رهگيري كند.

مدیر عامل بیمه دانا در ادامه تصریح کرد: بیمه دانا در صدد است با توسعه نرم افزار جامع بیمه ای خود مدیریت بیمه های عمر و غیر عمر خود را تفکیک کند.

در ادامه حقیقتی ، مدیر بیمه های عمر بیمه دانا انعطاف و قابلیت تغییر ، امکانات لحظه ای محاسبه ذخائر بیمه های عمر ، آگاهی بیمه گذار از نحوه سرمایه گذاری ذخائر بیمه های عمر  و شفافیت اطلاعاتی را از مزیت های نرم افزار بیمه گری بیمه دانا دانست و اذعان داشت :همچنین این امکان وجود دارد که فرد با پرداخت یک حق بیمه برای تمامی افراد خانواده پوشش بیمه ای دریافت کند به طوریکه می توان از ذخائر این بیمه نامه برای پوشش های دیگر مثل آتش سوزی ، ثالث و .. استفاده کرد.

حقیقتی همچنین با اشاره به دیگر مزیتهای این نرم افزار گفت:امکان انتقال اطلاعات و داده های سابق به سیستم جدید مهیاست ضمن اینکه بایگانی الکترونیک از دیگر مزیتهای این نرم افزار محسوب می شود.

در ادامه این مراسم هاشم زاده ، مدیر فناوری اطلاعات بیمه دانا با اشاره به سرمایه گذاری یک میلیارد تومانی بیمه دانا برای پیاده سازی این نرم افزار گفت:در ماه جاری کلیه واحدهای صدور این نرم افزار عملیاتی می شود که پس از آن آتش سوزی کلید می خورد و در فاز بعدی ارتباط با استارت اپها برای ارایه خدمت به آنها در دستور کار قرار می گیرد.

وی اذعان داشت : پیش بینی می شود در سال 98 این نرم افزار به طور کامل طبق برنامه زمان بندی تکمیل می شود و حتی بیمه دانا برای ارائه نرم افزار به صنعت بیمه جهت بهره برداری سایر شرکتهای بیمه امادگی دارد.
هاشم زاده در ادامه ثبت بیمه نامه به صورت انفرادی و خانواده ، پرداخت اقساط بیمه نامه با یک شناسه واریز ، پرداخت اقساط به صورت اختیاری و دلخواه ، تعیین حق بیمه متفاوت در هر سال به هنگام صدور بیمه نامه ، امکان تعریف پوشش ها به صورت پویا ،پیش بینی اندوخته با تعریف واریزی ها و برداشتی از قبل ، استعلام بیمه نامه ،امکان اندوخته ، محاسبات و … را از شاخصه های این نرم افزار دانست.